Mēs izmantojam sīkfailus, lai nodrošinātu viskvalitatīvāko pieredzi

Mēs izmantojam sīkfailus, lai piedāvātu Tev vislabāko pieredzi. Ar to palīdzību mēs spējam piedāvāt tieši to informāciju par mūsu produktiem un pakalpojumiem, kuru Tu vēlies redzēt. Ja Tu dod savu piekrišanu sīkfailu izmantošanai, nospied pogu “Apstiprinu sīkfailus”. Ja vēlies koriģēt sīkfailu iestatījumus, klikšķini uz pogas “Mainīt sīkfailus”. Tavi apstiprinātie sīkfaili tiks saglabāti 90 dienas. Uzziniet vairāk par sīkfailiem

Lūdzu, atlasi un apstiprini savus personīgos sīkfailu iestatījumus:

Obligātie sīkfaili ir nepieciešami tīmekļa vietnes sekmīgai funkcionalitātei. Tos nav iespējams izslēgt, jo bez tiem tīmekļa vietne nedarbosies korekti.

Marketinga sīkfaili tiek izmantoti, lai piegādātu lietotājiem personīgi pielāgotus ziņojumus un reklāmas. Tas ļauj lietotājiem piedalīties dažādās kampaņās. Atsakoties saņemt personalizētas reklāmas, joprojām ir iespējams apmeklēt tīmekļa vietni, bet jāņem vērā, ka tajā redzamās reklāmas var nebūt atbilstošanas Tavām interesēm.

Analītiskie sīkfaili tiek izmantoti, lai apkopotu datus par tīmekļa vietnes izmantošanu, kā piemēram, apmeklētāju skaitu, pārlūkošanas paradumiem un citu informāciju, kas nepieciešama tīmekļa vietnes veiktspējas uzlabošanai. Ar statistiskajiem sīkfailiem, kas apkopo anonīmus datus, tiek gūts ieskats par to, kā apmeklētāji piekļūst tīmekļa vietnei un kā to izmanto.

7 būtiski iemesli Office 365 dublēšanai

Autors: Mārtiņš Jurjāns Datums: 13.08.2021

Kāpēc būtu jādublē Office 365 dati?

Vai lietotājam ir kontrole pār Office 365 datiem? Vai ir nodrošināta piekļuve visam nepieciešamajam? Microsoft rūpējas par diezgan daudz lietām un sniedz saviem klientiem lielisku pakalpojumu. Tomēr Microsoft lielākoties koncentrējas uz Office 365 infrastruktūras pārvaldību un uz maksimāla darba laika nodrošināšanu lietotājiem. Diezgan daudzi maldīgi domā, ka Microsoft veic pilnīgu datu dublēšanu. Tas tā tomēr nav, un šāda maldīga uzskata rezultātā var rasties smagas sekas.

Kopumā ir jānodrošina piekļuve Exchange Online, SharePoint Online, OneDrive for Business un Microsoft Teams datiem, kā arī kontrole pār šiem datiem.

Šajā ierakstā aplūkosim tos draudus, kas var rasties gadījumā, ja pakalpojumu arsenālā trūkst Office 365 dublēšana, un to, kā Microsfot Office 365 datu dublēšanas risinājumi kompensē ilgstošās uzglabāšanas un datu aizsardzības trūkumus.

Izplatīti maldi saistībā ar Office 365

Tiek maldīgi uzskatīts, ka Microsoft atbild par lietotāja Office 365 datu aizsardzību un ilgstošu uzglabāšanu, taču patiesībā šī atbildība gulstas uz pašu lietotāju. Datu dublēšanas un atjaunošanas iespējas, kuras piedāvā Microsoft un kuras, pēc lietotāju domām, tiek nodrošinātas, bieži vien atšķiras.

Microsoft Office 365 piedāvā ģeogrāfisko dublēšanu, kas bieži vien tiek jaukta ar datu dublēšanu. Datu dublēšana tiek veikta tad, ja tiek veikta agrāko datu kopija, kura tiek saglabāta citā vietā. Taču vēl svarīgāk ir tas, ka jums ir tiešā piekļuve šai rezerves kopijai un jūs to varat pārbaudīt. Tādējādi gadījumā, ja dati tiek pazaudēti, nejauši izdzēsti vai tie krīt par upuri ļaunprātīgam uzbrukumam, tos ir iespējams ātri atjaunot. Ģeogrāfiskā dublēšana turpretim pasargā objektu vai aparatūru no bojājumiem, tādējādi gadījumā, ja infrastruktūra nobrūk vai rodas pārrāvums, lietotāji var turpināt darbu un problēmu var pat nemaz nepamanīt.

Atbildības dalīšana

Uzņēmuma telpās esošajā datu centrā viss masīvs pieder jums. Pārejot uz mākoni, daļa pienākumu pārņem Microsfot. Zemāk esošais zīmējums ilustrē lietotāja un Microsoft atbildības sfēras, atkarībā no izvēlētā masīva ieviešanas veida.

shared-responsibility

Dažādu mākoņpakalpojumu ieviešanas gadījumā lietotāja dati un identitātes pieder lietotājam pašam, kuram arī pašam ir jāatbild par savu datu un identitāšu drošību, tostarp par uzņēmuma telpās esošajiem resursiem un kontrolējošajiem mākoņa komponentiem (atkarībā no pakalpojuma veida).

Neatkarīgi no ieviešanas veida lietotājs vienmēr atbild pats par šādiem komponentiem:
dati
gala punkti
konts
piekļuves pārvaldība

7 iemesli, kāpēc Office 365 dublēšanai ir kritiska nozīme

Microsoft Office 365 ir spēcīga un jaudīga platforma, kas pakalpojuma veidā nodrošina programmatūru izmantošanu (SaaS), tādējādi lieliski apmierinot daudzu organizāciju vajadzības. Office 365 nodrošina aplikāciju pieejamību un darbību, lai lietotājiem nebūtu jāpārtrauc darbs ne uz brīdi, taču tomēr, lai pasargātu sevi no daudziem citiem drošības apdraudējumiem, der izveidot Office 365 rezerves kopijas.

1. Nejauša izdzēšana

Ja tīši vai netīši tiek izdzēsts lietotājs, tad šī darbība ietekmē visu tīklu - tiek izdzēsts arī lietotāja OneDrive for Business konts un pastkaste. 

Paša Office 365 atkritnes un versiju vēsture pasargā datus no pazaudēšanas tikai ierobežotā apmērā, tāpēc, izmantojot parasto atjaunošanu, var rasties problēmas, ja Office 365 ģeogrāfiskās dublēšanas gaitā datus ir jau neatgriezeniski dzēsis vai ja ir pagājis saglabāšanas periods. 

Office 365 platformā ir iespējams izmantot divu veidu dzēšanu - īslaicīgo un neatgriezenisko. Īslaicīgās dzēšanas piemērs ir dzēsto vienību mapes iztukšošana. Tā tiek dēvēta arī par pilnīgu izdzēšanu. Tomēr šajā gadījumā dati netiek izdzēsti pilnībā, jo izdzēstās vienības ir iespējams vēl atrast mapē “Atjaunojamās vienības”. Neatgriezeniska izdzēšana notiek tad, ja vienība tiek atzīmēta pilnīgai izdzēšanai no pastkastes datubāzes. Pēc šīs darbības vienību atjaunot nav iespējams.

2. Nepilnības saglabāšanas noteikumos un sajukums

Digitālā laikmeta ātrā tempa dēļ nepārtraukti mainās noteikumi, cita starpā arī saglabāšanas noteikumi, kuriem ir grūti izsekot līdzi, kur nu vēl pārvaldīt. Līdzās neatgriezeniskajai un īslaicīgajai izdzēšanai Office 365 piedāvā arī ierobežoto datu dublēšanu un uzglabāšanu, kas datu nozaudēšanas gadījumā var palīdzēt tikai zināmās situācijās un nav domāts kā visaptverošs dublēšanas risinājums. 

Microsoft nepiedāvā noteikta brīža datu atjaunošanu. Katastrofiskas problēmas gadījumā dublēšanas risinājums var nodrošināt iespēju atjaunot datus, kas bija pirms problēmas rašanās, tādējādi glābjot situāciju. 

Office 365 dublēšanas risinājuma gadījumā uzglabāšanas noteikumos nav trūkumu, tāpēc datu atjaunošana ir elastīga. Lietotājam ir pieejamas gan īslaicīgās rezerves kopijas, gan arī ilglaicīgie arhīvi, datus ir iespējams atjaunot gan detalizēti, gan arī izvēloties konkrēta brīža datus. Pateicoties šīm iespējam, datus ir iespējams atjaunot ātri, vienkārši un uzticami.

3. Uzņēmuma iekšējie drošības draudi

Runājot par drošības draudiem, tūlīt prātā nāk hakeri un vīrusi. Taču uzņēmumi nereti saskaras arī ar iekšējiem draudiem, kas rodas daudz biežāk, nekā varētu domāt. Organizācijas krīt par savu pašu darbinieku tīši vai netīši radīto draudu upuriem. 

Piekļuve failiem un kontaktiem mainās tik ātri, ka var būt grūti uzraudzīt tos, kuri prasa vislielāko uzticību. Microsoft nespēj atšķirt parasto lietotāju vai bijušo darbinieku, kurš pirms aiziešanas no darba mēģina izdzēst uzņēmumam svarīgus datus. Papildus tam daži lietotāji var neapzināti radīt lielus draudus, lejupielādējot inficētus failus vai maldīgi nopludinot lietotājvārdus un paroles vietnēm, kurām, viņuprāt, var uzticēties. 

Vēl viens piemērs ir pierādījumu iznīcināšana. Iedomājieties, kā darbinieks stratēģisku apsvērumu dēļ izdzēš viņu kompromitējošus e-pastus vai failus, lai tos slēptu no juridiskās, uzraudzības vai personāla nodaļas.

4. Uzņēmuma ārējie drošības draudi

Ļaunprogrammatūras un vīrusi (piem., izspiedējprogrammas) ir skāruši daudzas organizācijas visā pasaulē. Tie apdraud ne tikai uzņēmuma slavu, bet arī klientu un uzņēmuma iekšējo datu privātumu un drošību. 

Ārējie draudi var ielavīties ar e-pastu un to pielikumu starpniecību. Ne vienmēr pietiek ar lietotāju apmācīšanu, kā no šādiem e-pastiem var izvairīties, jo inficētās vēstules var šķist aizraujošas. Exchange Online ierobežotās dublēšanas/atjaunošanas funkcijas lielu uzbrukumu gadījumā var nebūt pietiekami efektīvas. Veicot regulāras rezerves kopijas, uzņēmums var būt drošs, ka vienmēr ir pieejama neinficēta datu kopija un ka datus ir iespējams ātri atgūt.

5. Tiesas un uzraudzības iestāžu pieprasījumi

Reizēm tiesas procesu gaitā ir nepieciešams uzmeklēt noteiktas e-pasta vēstules, failus vai kādus citus datus. Neviens nevar iedomāties, ka tas var kādreiz būt nepieciešams, pirms nav ar šādu problēmu saskāries. Microsoft piedāvā dažus integrētus aizsardzības tīklus (saglabāšana tiesas prāvas nolūkam). Tomēr to nevar uzskatīt par spēcīgu dublēšanas risinājumu, kas spētu aizsargāt uzņēmumu no juridiskām problēmām. Izmantojot dublēšanas risinājumu, savu juridisko pienākumu izpildei ir iespējams atgūt e-pastus vai dokumentus, kuri ir izdzēsti pirms tiesas prāvas. 

Ar tiesas un uzraudzības procedūrām saistītās prasības un piekļuves noteikumi atšķiras atkarībā no konkrētās sfēras un valsts, taču sodi un tiesas prāvas noteikti ir tas, no kā ikviens vēlas izvairīties.

6. Hibrīdā izvietojuma un Office 365 migrēšanas pārvaldība

Organizācijām, kuras uzsāk Office 365 lietošanu, parasti ir nepieciešams zināms laiks pārejai no uzņēmuma vietējā Exchange uz Office 365 Exchange Online. Dažos uzņēmumos tiek pat saglabāta daļa no iepriekšējās sistēmas, lai būtu lielāka elastība un kontrole. Šāds hibrīdais izvietojums ir ļoti izplatīts, taču tas sarežģī pārvaldību. 

Pareizs Office 365 dublēšanas risinājums spēj tikt galā ar hibrīdo izvietojumu, kā arī datu apmaiņu neatkarīgi no avota atrašanās vietas. Turklāt jums ir jābūt iespējai uzglabāt datus tur, kur vēlaties - vai nu uzņēmumā vai mākonī (piem., AWS S3 vai Azure Blob), vai arī pie attiecīgā pakalpojuma sniedzēja.

7. Teams datu struktūra 

Pateicoties attālinātā darba īpatsvara pieaugumam, ir palielinājusies Microsoft Teams izmantošana. Tas šobrīd ir galvenais produktivitātes nodrošināšanas rīks. Microsoft ir izveidojis Teams kā lietotāju saskarni, kas apvieno tādus Office 365 pakalpojumus kā SharePoint Online un OneDrive for Business. Šī pieeja sniedz komandām iespēju elastīgi kontaktēties un sadarboties reālajā laikā. 

Tas viss rada nepieciešamību aizsargāt datus. Līdzās datiem ir jāaizsargā arī Teams iestatījumi, konfigurācijas un lietotāju dati, turklāt ir jābūt nodrošinātai iespējai tos atjaunot. Mērķtiecīgi izveidots dublēšanas risinājums pasargās ne tikai datus, bet arī iestatījumus un saikni starp saistītajām lietojumprogrammām. 

Teams tiek aizvien biežāk izmantots dažādiem projektiem un iniciatīvām. Pēc projekta beigām droši vien ir nepieciešams saglabāt pabeigtā projekta kopiju juridisko un uzraudzības jautājumu risināšanai. Nereti komandas tiek nejauši izdzēstas vai, veicot saglabāšanu, tiek pieļautas kļūdas, kā rezultātā faili vai svarīgi dokumenti var nebūt vairs pieejami. 

Rezerves kopijas ir noderīgas arī īslaicīgu scenāriju gadījumā. Piemēram, ja darbinieks Teams tērzēšanas gaitā uzraksta kaut ko nepiedienīgu, bet tad ziņojumu izdzēš, tad ar rezerves kopiju palīdzību saraksti ir iespējams atjaunot un nosūtīt to personāla nodaļai pārskatīšanai. Datu dublēšanas pakalpojumu sniedzēji ne tikai nodrošina aizsardzību pret nezināmiem apdraudējumiem, bet var arī piedāvāt dažādas iespējas, kā atjaunot trūkstošas vai izdzēstas komandas vai kanālus.

Cik bieži nākas saskarties ar šādiem scenārijiem?

Tas, kāpēc ir svarīgi dublēt Office 365 datus, tagad droši vien jau ir skaidrs. Bet cik tad bieži reālajā dzīvē nākas saskarties ar šiem septiņiem scenārijiem, kas apdraud datu aizsardzību. Diemžēl jāatzīst, ka pārāk bieži...

Veeam 2019. gada septembrī veiktā klientu aptauja

Vairā nekā tūkstotim IT darbinieku tika vaicāts, ar kāda veida datu pazaudēšanu tiem ir nācies saskarties, izmantojot mākoņpakalpojumu. 18% līdz pat 37% aptaujāto minēja lietotāja kļūdu/nejaušu izdzēšanu, drošības draudus un ar saglabāšanu saistītās nepilnības. 

Aizdomāties liek tas, ka, lai arī delikātie mākoņu dati tiek glabāti Office dokumentos, saskaņā ar aplēsēm 76% no tiem netiek dublēti. Jācer, ka šis bloga ieraksts sniegs pietiekami daudz informācijas, lai iedrošinātu organizācijas aizsargāt un pienācīgi dublēt savus Office 365 datus.

“Primend” datu dublēšanas pakalpojums Microsoft 365 pakalpojumiem uz VEEAM tehnoloģijas bāzes 

Datu pazaudēšana ir nopietna un dārga problēma vienalga, vai runa ir par lielu vai mazu organizāciju. Cilvēcīga kļūdīšanās var gadīties katram, un arī ļaunprātīgi nolūki nevienam nav nekāds jaunums. Lai samazinātu datu aizsardzības nepilnību radītos zaudējumus un kļūdas neradītu neatgriezeniskas sekas, kā atbalsta pasākums būtu jāievieš regulāra datu dublēšana. 

Tuvāk par VEEAM Backup for Microsoft 365 pakalpojumu 

“Primend” laika gaitā ir testējis dažādus datu dublēšanas piedāvātājus un to pakalpojumus. Iemesls, kāpēc kā datu dublēšanas pakalpojuma partneri esam izvēlējušies tieši VEEAM, galvenokārt ir tāds, ka VEEAM šobrīd datu dublēšanas jomā pārspēj visus citus. Mums patīk, ka risinājuma uzbūve ir vienkārša un loģiska, tādējādi atvieglojot pārvaldību. Licenci ir iespējams iegādāties uz mēnesi, kā tas ir arī mūsu citu Microsoft pakalpojumu gadījumā. 

Liela priekšrocība ir arī tā, ka VEEAM piedāvā iespēju saglabāt rezerves kopiju tieši Azure Blob disku masīvā, kas visu datu dublēšanu padara daudz lētāku nekā tas bija iespējams agrāk. Tas savukārt ļauj vienlaicīgi dublēt visus lietošanā esošos Microsoft pakalpojumus, jo, saspiežot datus ar VEEAM tehnoloģijas palīdzību, datu apjoms ir ļoti mazs.

Vairāk lasīt šeit.

Lai ikdienas darbs ritētu raiti un tiktu dublēts viss vajadzīgais, ir nepieciešams uzticams partneris, ar kuru konsultēties par to, kā veikt datu dublēšanu, kādus datus dublēt un uz cik ilgu periodu. Ir nepieciešamas arī partneris, kurš veic pirmo iestatīšanu, veic uzraudzību un nodrošina to, lai viss darbotos tā, kā nepieciešams, kā arī vajadzības gadījumā veic datu atgūšanu. Esam gatavi šajā jomā palīdzēt un sniegt atbalstu.

Par “Primend” datu dublēšanas pakalpojumu un cenām vairāk lasi šeit.

Pēc šī modeļa ir iespējams dublēt arī serverus, par ko tuvāk vari izlasīt šeit

Saņemt piedāvājumu

Pieraksties jaunumiem