Mēs izmantojam sīkfailus, lai nodrošinātu viskvalitatīvāko pieredzi

Mēs izmantojam sīkfailus, lai piedāvātu Tev vislabāko pieredzi. Ar to palīdzību mēs spējam piedāvāt tieši to informāciju par mūsu produktiem un pakalpojumiem, kuru Tu vēlies redzēt. Ja Tu dod savu piekrišanu sīkfailu izmantošanai, nospied pogu “Apstiprinu sīkfailus”. Ja vēlies koriģēt sīkfailu iestatījumus, klikšķini uz pogas “Mainīt sīkfailus”. Tavi apstiprinātie sīkfaili tiks saglabāti 90 dienas. Uzziniet vairāk par sīkfailiem

Lūdzu, atlasi un apstiprini savus personīgos sīkfailu iestatījumus:

Obligātie sīkfaili ir nepieciešami tīmekļa vietnes sekmīgai funkcionalitātei. Tos nav iespējams izslēgt, jo bez tiem tīmekļa vietne nedarbosies korekti.

Marketinga sīkfaili tiek izmantoti, lai piegādātu lietotājiem personīgi pielāgotus ziņojumus un reklāmas. Tas ļauj lietotājiem piedalīties dažādās kampaņās. Atsakoties saņemt personalizētas reklāmas, joprojām ir iespējams apmeklēt tīmekļa vietni, bet jāņem vērā, ka tajā redzamās reklāmas var nebūt atbilstošanas Tavām interesēm.

Analītiskie sīkfaili tiek izmantoti, lai apkopotu datus par tīmekļa vietnes izmantošanu, kā piemēram, apmeklētāju skaitu, pārlūkošanas paradumiem un citu informāciju, kas nepieciešama tīmekļa vietnes veiktspējas uzlabošanai. Ar statistiskajiem sīkfailiem, kas apkopo anonīmus datus, tiek gūts ieskats par to, kā apmeklētāji piekļūst tīmekļa vietnei un kā to izmanto.

6 iemesli, kāpēc ir ļoti svarīgi dublēt Teams saturu

Autors: Mārtiņš Jurjāns Datums: 24.11.2022

Turpinājums no bloga raksta: Kā dublēt Microsoft Teams saturu?

Kā jau iepriekš tika minēts, ja ir vēlme dublēt Teams, tas pats jāveic arī ar Office 365. Alternatīvas nav. Bieži vien valda maldīgs uzskats, ka, ja jau reiz tiek izmantotas mākoņa lietojumprogrammas un tur arī tiek uzglabāti dati, tad ne par ko vairs nav iemesla satraukties. Un jā, daļēji tā ir taisnība – gadījumā, ja tiek izmantota gatava aplikācija kā mākoņpakalpojums, nav jālauza galva par tādām detaļām kā programmatūras atjauninājumi, ierīču apkope, elektrotīkla pārtraukumi utt.

Tā kā Microsoft gādā par šāda veida pakalpojumu pārvaldības uzdevumiem, iespējams, ka tieši tas ir pamats cilvēku uzskatam, ka pašiem ne par ko vairs nav jādomā – ja jau Microsoft rūpējas par visu iepriekšminēto, gan jau viņu pakalpojumā ir iekļauta arī rezerves kopiju izveide, un visi dati ir pilnīgā drošībā.

Vēl viens iemesls, kāpēc cilvēki nepievērš uzmanību Office 365 satura dublēšanai, ir tas, ka ilgu laiku tirgū nebija pieejams piemērots un izdevīgs risinājums mākoņpakalpojumu dublēšanai. Lielākā daļa joprojām bija paredzēti lokālajiem serveriem.
Ņemot vērā visu iepriekšminēto, sāk jau izkristalizēties šīs tēmas svarīgākais secinājums – Office 365 datu dublēšana IR jāveic, un jo īpaši tad, ja tiek izmantots Teams.

Patiesībā pastāv vismaz 6 svarīgi iemesli:

1. iemesls: netīša izdzēšana

Pirmais iemesls, kas norāda uz Office 365 rezerves kopiju izveides nozīmīgumu, ir pavisam vienkāršs – gluži cilvēcīgi jebkuram var gadīties netīšām izdzēst kādu svarīgu informāciju, piemēram, kontaktus vai dokumentus. Ja tas var notikt ar datiem, kas atrodas fiziskā serverī, tikpat viegli tas var atgadīties arī mākonī. Lietotājs var arī kļūdas dēļ pareizajiem datiem uzkopēt virsū nepareizos, attiecīgi oriģinālos datus zaudējot. Skaidrs, ka pie šāda scenārija jābūt spēkā risinājumam, kurš ļauj datus atjaunot.

Labā ziņa ir tā, ka Microsoft ļauj atgūt netīši izdzēstos datus. Ja lietotājs netīšām izdzēš lietotnē OneDrive esošu failu, tā atgūšanai iespējams izmantot OneDrive miskasti. Ja lietotājs netīšām izdzēš kādu svarīgu e-pastu, to var meklēt mapē Deleted Items.

Tas viss ir ļoti lietderīgi, bet tas joprojām nav ideālais variants. Pirmkārt, lietotāji var pat nezināt, ka tādas iespējas pastāv. Otrkārt, Office 365 dzēstos datus saglabā tikai noteiktu laika periodu. Kad tas ir pagājis, dati tiek neatgriezeniski dzēsti, un vienīgais veids, kā tos atgūt, ir tikai rezerves kopiju esamība.

Turklāt, noteikti vērts pieminēt, ka Microsoft piedāvātie failu atjaunošanas mehānismi visdrīzāk nebūs palīdzoši situācijā, ja kādi dati tiek nejauši uzkopēti virsū citiem.

Tātad, rezumējot – Microsoft pakalpojumā iekļautie failu atjaunošanas rīki darbojas zināmā mērā un līdz zināmam brīdim, tomēr tie nav salīdzināmi ar pilnvērtīgu un visaptverošu risinājumu rezerves kopiju izveidei.

2. iemesls: juridiskās un atbilstības prasības

Otrs iemesls Office 365 satura dublēšanas nepieciešamībai – bez tās būtu ļoti sarežģīti ievērot datu uzglabāšanas noteikumus. Dažiem uzņēmumiem ir vai nu ārēji noteikts pienākums vai iekšēja nepieciešamība glabāt datus noteiktu laika periodu. Sākotnēji šādi noteikumi bija spēkā e-pastiem, taču tie var attiekties arī uz Teams. Turklāt, var gadīties, ka satura dublēšanas neveikšana izraisa arī finansiālus riskus.

Tiesa, ne visiem uzņēmumiem ir pienākums glabāt datus, taču uzņēmumam var būt iekšējie noteikumi par datu uzglabāšanu, piemēram, lēmums datus glabāt konkrētu laika periodu. Tas var aizsargāt uzņēmumu no ļaunprātīgu nolūku vadītiem lietotājiem un juridiskām problēmām.

Labākais veids, kā pārliecināties, ka dati tiek glabāti saskaņā ar noteikumiem vai uzņēmējdarbības prasībām, ir datus dublēt un dublēšanai piešķirt atbilstošu datu saglabāšanas politiku. Tad būs droši, ka arī dublētie dati tiek uzglabāti visu vajadzīgo laika periodu.

3. iemesls: sarežģīta datu uzglabāšanas politika un tās trūkumi

Trešais iemesls ir sarežģīta datu uzglabāšanas politika.

Kā minēts iepriekšējā sadaļā, ir uzņēmumi, kam dati jāglabā likuma noteiktajā kārtībā, un ir tādi, kuriem tas ir svarīgi, pamatojoties uz iekšējiem noteikumiem. Neatkarīgi no mērķa, kādam tiek izveidota datu uzglabāšanas politika, tās piemērošana var nebūt vienkāršs process.

Galvenais iemesls procesa sarežģītībai ir centralizēta risinājuma neesamība uzņēmumā. Piemēram, datu uzglabāšanas politika, kas ieviesta biznesa procesiem kritiskām lietotnēm, var nebūt attiecināma uz tādiem pakalpojumiem kā Microsoft Exchange Online vai SharePoint.

Nespējot ieviest un pārvaldīt centralizētu datu uzglabāšanas politiku dažādās lietojumprogrammās, var rasties dažādas nekonsekvences un kļūdas. Ir sarežģīti noteikt, vai datu uzglabāšanas noteikumi ir ieslēgti visās uzņēmuma lietojumprogrammās un datu kopās, vai dažādām datu uzglabāšanas politikām ir noteikts vienāds laika periods un tamlīdzīgi.

Varētu šķist, ka datu uzglabāšanas politika nemaz nav saistīta ar Office 365 un Microsoft Teams saturu dublēšanu. Bet, kā jau noskaidrojām iepriekš, Teams dati tiek uzglabāti dažādos Office 365 pakalpojumos.

Kvalitatīvs satura dublēšanas risinājums palīdz ievērot datu glabāšanas noteikumus. Ja Office 365 datu dublēšanai tiek izmantots pilnvērtīgs risinājums, visi Office 365 dati tiek uzglabāti uzņēmuma izvēlētā, centralizētā vietā. Tas nozīmē, ka rezerves kopijās ir iekļauti Exchange, SharePoint, OneDrive un visu citu Office 365 pakalpojumu un lietojumprogrammu dati – tiek dublētas visas programmas un platformas, kurās atrodas Teams dati. Un tā kā rezerves kopiju saturs veido tik daudz un dažādu datu krātuvi, var izveidot tādu datu uzglabāšanas politiku, kas ir saskaņā ar konkrētajiem datu uzglabāšanas noteikumiem.

4. iemesls: iekšējās drošības riski

Dublēt Office 365 vidi ir svarīgi arī tāpēc, ka tas darbojas kā aizsardzības mehānisms pret iekšējiem drošības riskiem.

Iekšējās drošības riski var būt dažādi, bet lielākoties tiem ir kopīgs viens faktors – tos parasti izraisa lietotāji ar ļaunprātīgiem nodomiem. Gana daudz dzirdēti stāsti par darbiniekiem, kuri tikuši atlaisti, un kuri pirms aiziešanas izdzēš lielu datu apjomu. Cits piemērs ir ar uzņēmumu neapmierināti darbinieki, kuri tīšuprāt bojā IT infrastruktūru.

Protams, nav iespējams iekšējās drošības riskus novērst simtprocentīgi. Mēs nevaram paredzēt ļaunprātīgi veiktas darbības. Mēs varam nojaust un pamanīt ļaunprātīgu nodomu pazīmes, taču ir ļoti grūti paredzēt, kādā veidā un kad kāds var radīt reālus uzbrukuma draudus vai to īstenot.

Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, kas var uzlabot iekšējās drošības risku vadību, ir ieviest kvalitatīvu un visaptverošu satura dublēšanas risinājumu un izveidot datu atjaunošanas plānu. Protams, dublēšana diemžēl pilnībā neizslēdz iespēju, ka kāds no darbiniekiem tīši vai netīši varētu nodarīt kaitējumu uzņēmuma datiem, tomēr tas palielina iespēju šādu situāciju vērst par labu.

5. iemesls: ārējās drošības riski

Līdzīgi kā iekšējos drošības riskus var izraisīt ļaunprātīgu nolūku vadīts darbinieks, tie var rasties arī ārējās pasaules ietekmē. Nu jau cilvēki arvien vairāk sāk apzināties tādus riskus kā IT infrastruktūras uzlaušana, izspiedējvīrusi un cita veida kiberuzbrukumi.

Drošākais veids, kā pilnībā pasargāt uzņēmumu no uzbrukumiem, ir ieviest Zero Trust informācijas drošības modeli. Tajā pat laikā, diemžēl šis modelis nav piemērots visiem uzņēmumiem, jo konkrētos gadījumos tas var traucēt biznesa procesus un ierasto ikdienas darbu kārtību.

Efektīvākais veids, kā tikt galā ar ārējiem uzbrukumiem, ir izveidot padziļinātas aizsardzības sistēmu. Tas nozīmē, ka tiek ieviesta virkne savstarpēji papildinošu aizsardzības mehānismu, dažādos līmeņos un apjomos. Rezultātā uzbrucējam nākas lauzties cauri tiem visiem. Ja uzbrucējs vai ļaunprātīga programmatūra iekļūst vienā aizsargslānī, cits aizsardzības mehānisms palīdz novērst uzbrukumu vai samazināt zaudējumus.

Ārējo drošības risku vadībai ir svarīga kvalitatīva satura dublēšanas stratēģija. Rezerves kopijas ir pēdējā aizsardzības līnija, un tām ir ļoti svarīga loma, lai veiksmīgi tiktu galā kiberuzbrukumu gadījumā.

Kā piemēru apskatīsim situāciju, kad kibernoziedznieks izvieto ļaunprātīgu programmatūru, kas sašifrē uzņēmuma datus. Ja tā notiek, atliek divas izvēles: maksāt pieprasīto izpirkuma maksu, lai atgūtu savus datus, vai arī atjaunot tos no iepriekš izveidotajām rezerves kopijām. Izpirkuma maksa ne vienmēr vainagojas ar panākumiem. Var gadīties, ka šis solis vēl vairāk iedrošina uzbrucējus, kuri izpirkuma maksu vēl vairāk paaugstina. Tātad, jāņem vērā, ka šajā situācija nepastāv 100% garantija. Daudz drošāk un tālredzīgāk būs parūpēties par savlaicīgu satura dublēšanu, kas ļaus atgūt datus pēc saviem spēles noteikumiem.

6. iemesls: hibrīdās vides vadība un migrācija

Sestais iemesls ir svarīgs, darbojoties hibrīdajā vidē. Piemēram, dažu Teams lietotāju e-pasta ziņojumi atrodas lokālajā Exchange serverī un citi – Office 365 mākonī. Vai šādā situācijā ir vērts dublēt tikai lokālo lietotāju pastkastes? Te vērts atcerēties, ka pastkastītēs tiek glabāti ne tikai e-pasti, bet arī Teams dati. Ideālā gadījumā uzņēmumam savu datu aizsardzībai būtu jāizmanto līdzīgs dublēšanas risinājums gan mākonī, gan lokālajā vidē.

Satura dublēšana var glābt situāciju arī datu migrācijas vai iekārtu bojājumu gadījumā – kad lokālais Exchange serveris kāda iemesla dēļ pārstāj darboties, rezerves kopijas var izmantot, lai operatīvi pārvietotu datus no lokālā servera uz mākoni.

Citi bloga raksti: Kā dublēt Microsoft Teams saturu?

Izpēti satura dublēšanas risinājumu

Saņemt piedāvājumu

Pieraksties jaunumiem